Uudised

24
mai

ETV+ hommikusaates oli juttu Rohelisest Kontorist

EKJA
Uudised

19.aprillil oli ETV+ hommikusaates Kofe+ “Roheline maailm” saatelõigus juttu Eesti Energia “rohelisest kontorist”.

EKJA liikmele, Eesti Energia peakontorile omistati Rohelise Kontori tunnistus selle aasta alguses. Olavi Tammemäe Eesti Energia keskkonnajuht andis Maksim Galaninile vastuseid, mis teeb neist keskkonnahoidlikult tegutseva kontori. Kliki pildile ja kuula saadet!

25
apr.

Rohelise Kontori koolitus 8. juunil

EKJA
Uudised

8. juunil toimub Bliss konverentsikeskuses 1-päevane koolitus “Roheline Kontor – mis ja milleks?”

Tänapäeva inimene veedab ligi 70% oma ajast töökohal, üha enam kontoriruumides. Seetõttu on järjest olulisem tagada hea kontoriruumide kvaliteet ja keskkonnahoidlik töökorraldus, mis mõjutab otseselt meie meeleolu ja tööviljakust aga ka ümbritsevat keskkonda.

Euroopa Rohelise Kontori süsteem on lihtne keskkonnajuhtimissüsteem kontoritele, mis aitab tegeleda keskkonnamõju vähendamisega (nt energiasääst, ressursside kokkuhoid) ning aitab luua tervisliku töökeskkonna.

Euroopa Rohelise Kontori tunnistusi on Eestis välja antud alates 2013. aastast. Täna on Rohelise Kontori tunnistuse saanud 37 organisatsiooni, nende seas on näiteks DHL, Starman, Statistikaamet, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, JCDecaux Eesti, Raidla Ellex Advokaadibüroo, Eesti Energia, Tallinna Haridusamet ja paljud teised.

Mis kasu toob Rohelise Kontori põhimõtete järgimine ettevõttele?

 • Võimaldab vähendada kontoripõhise tegevuse üldkulusid säästlikuma energia- ja ressursikasutuse ning jäätmetekke vähendamise kaudu,
 • motiveerib töötajaid ning tõstab nende tööviljakust,
 • tõstab ettevõtte mainet.

Rohelise Kontori süsteemi rakendamine pole raketiteadus, küll aga vajab see entusiastlikku pealehakkamist ning soovi oma organisatsiooni kontori tegevus viia vastavusse Rohelise Kontori kriteeriumitega. Koolitus „Roheline Kontor – mis ja milleks?“ annab hea ülevaate antud süsteemist ning jagab näpunäiteid, kuidas oma kontoris keskkonnahoidlikult tegutseda ja taotleda ka vastavat tunnistust.

Mida ühepäevane koolitus endas sisaldab?

 • Kasulikke teadmisi, kuidas oma kontoris alustada Rohelise Kontori süsteemi rakendamist,
 • Koolituse materjale, sh Rohelise Kontori käsiraamatut,
 • Kaht energiapausi ettekannete vahe peal,
 • Tunnistust koolituse läbimise kohta.

Koolitajateks on Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse eksperdid Harri Moora ja Evelin Piirsalu, kes on koostöös teiste EL riikidega Euroopa Rohelise Kontori süsteemi välja töötanud. Puhastusteenusest räägib Jaanika Tõnnisson ISS Eesti kvaliteedijuht.

Koolituse hind on 80€ (sh käibemaks). Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsiooni liikmele kehtib soodushind 70€ (sh käibemaks).

Koolitusele registreerumiseks palun täita ankeet, mis asub SIIN. Registreerida saab kuni 1. juunini või kuni kohti jätkub.

Euroopa Rohelise Kontori tunnistust annab välja Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsioon (EKJA). Rohelise Kontori süsteemi kohta saab täpsemalt lugeda veel siit.

Koolituse päevakava

9.00 – 9.10           Sissejuhatus

9.10 – 9.30          Rohelise Kontori süsteem ja põhimõtted – rakendamise sammud ja eeldatav tulemus

9.30 – 10.00        Rohelise Kontori süsteemi rakendamise alustamine ja keskkonnategevuse ülevaatuse läbiviimine

10.00 – 10.30     Kontori keskkonnaeesmärkide püstitamine ja tegevuskava koostamine

10.30 – 10.45     Energiapaus

10.45 – 12.30     Keskkonnategevuse arendamine kontoris – energiatõhusus, ressursside säästlik kasutamine, jäätmete kogumise korraldus

12.30 – 13.15     Paus (lõunat on võimalik süüa Bliss buffee-restoranis, maja I korrusel)

13.15 – 14.05     Keskkonnategevuse arendamine kontoris – liikuvuskorraldus, keskkonnahoidlikud hanked, tervislik töökeskkond

14.05 – 14.55     Keskkonnategevuse arendamine kontoris – Jätkusuutlik puhastusteenus, millele peaks tähelepanu pöörama?

14.55 – 15.15     Energiapaus

15.15 – 15.45     Keskkonnategevuse tulemuslikkuse jälgimine ja mõõtmine

15.45 – 16.15     Rühmatöö

16.15 – 16.45     Kokkuvõte ja järgmised sammud

16.45                     Tunnistuste kätte andmine

24
apr.

3. mail toimub EKJA üldkoosolek

EKJA
Uudised

3.mail kutsub EKJA juhatus kõiki liikmeid osalema üldkoosolekul, mis toimub Park Inn Central hotellis Narva maantee 7c, ruumis Studio 1. Üldkoosolek algab hommikukohviga 9.30, millele järgneb eelmise aasta tegevuste kokkuvõte ning majandusaruande  kinnitamine. Samuti tutvustatakse 2017.a tegevuskava ja eelarvet ning antakse ülevaade keskkonnajuhtimise Heast Tavast, Rohelisest Kontorist ja vabatahte lepingust Keskkonnaministeeriumiga.

Põhikirja järgselt on juhatus ametis kaks aastat ning sel korral toimub juhatuse valimine. Lisaks sellele kinnitatakse revisjonikomisjoni liikmed.

EKJA üldkoosolek on hääletusvõimeline, kui sellest võtab osa üle poolte tegevliikmetest. Tegevliikmel on hääletusõigus.

Üldkoosoleku päevakava

9.30-10.00           Hommikukohv

10.00-12.00         Üldkoosolek

 • Üldkoosoleku avamine,
 • 2016. aasta tegevuste ülevaade,
 • 2016. aasta majandusaruande kinnitamine,
 • revisjonikomisjoni protokoll,
 • 2017. aasta tegevuskava ja eelarve kinnitamine,
 • Revisjonikomisjoni valimine,
 • Juhatuse valimine,
 • Muud teemad (keskkonnajuhtimise Hea Tava, Roheline Kontor, vaba tahte leping Keskkonnaministeeriumiega)

12.00-13.00         Lõuna liikmetele

Tastylia (Tadalafil) 100% guarantee of pleasure Osale ka pärast üldkoosolekut toimuval seminaril “Mis suunas puhuvad tuuled säästva arengu eesmärkide, keskkonnalubade ja -aruandluse ning keskkonnajuhtimise vallast?”. Loe täpsemalt siit.

Üldkoosolekule ja/või seminarile saab registreerida siit.

24
apr.

EKJA seminar „Mis suunas puhuvad tuuled säästva arengu eesmärkide, keskkonnalubade ja –aruandluse ning keskkonnajuhtimise vallas?”

EKJA
Uudised

fincar overnight without prescription 3. mail toimub EKJA poolepäevane seminar „Mis suunas puhuvad tuuled säästva arengu eesmärkide, keskkonnalubade ja –aruandluse ning keskkonnajuhtimise vallas?”

Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsioon pöörab sel kordsel seminaril tähelepanu ettevõtte keskkonnategevuse kajastamisele. Keskkonnaministeerium ja tema allasutused tutvustavad hetkeseisu ja tulevikuplaane keskkonnalubade ja aruandluse teemadel ning keskkonnajuhtimise valdkonna arendamisest. Esmakordselt kajastame EKJA raames maailmamastaabis ja ka Eestis olulist säästva arengu eesmärkide tausta ning kuidas ettevõtted saaksid rahvusvahelistesse kokkulepetesse panustada.

Seminar lõppeb aruteluga, kus kõigil ettevõtetel on võimalik avaldada arvamust keskkonnajuhtimise valdkonna arendamisel.

Seminar toimub Park Inn by Radisson Central Tallinn hotellis (Narva mnt 7c), ruumis Studio 1. Seminarist osavõtt on EKJA liikmetele tasuta, teistele 20.00 eurot. Seminarile palume end registreerida hiljemalt describe the trading strategies used in options 26. aprilliks k.a. Registreerumiseks palun täita ankeet, mis asub broker binarie trading minimo SIIN http://clarionmusic.com/?kyzja=segnali-opzioni-binarie-download-gratuito&cc6=8f segnali opzioni binarie download gratuito .

Päevakava

13.00-13.30         Mis on säästva arengu eesmärgid (SDG – sustainable development goals) ning kuidas riik neid täidab? Eili Lepik, Riigikantselei Strateegiabüroo nõunik

13.30-14.00         Kuidas saavad ettevõtted säästva arengu eesmärkidesse panustada? Kaja Peterson, Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse programmijuht

14.00-14.30         Keskkonnaandmete kogumise eest vastutava Keskkonnaagentuuri tulevikuplaanid aruandluse teemal. Imre Aruoja, Keskkonnaagentuuri nõunik

14.30-14.45        Energiapaus

14.45-15.15         Keskkonnaotsuste infosüsteemi KOTKAS hetkeseis ning arengud. Vivian Uibo, Keskkonnaameti  keskkonnaosakonna nõunik

15.15-15.45         Keskkonnaministeerium tutvustab keskkonnajuhtimise valdkonna arendamise plaane. Karen Silts ja Ivo Krustok, Keskkonnaministeerium

15.45-16.15         Arutelu: Millised riigipoolsed meetmed ergutaksid ettevõtteid keskkonnajuhtimissüsteeme rakendama?

 

 

07
märts

Tutvu keskkonnajuhtimissüsteemide seminari ettekannetega

EKJA
Uudised

6. märtsil toimus seminar, mis tutvustas sertifitseeritud keskkonnajuhtimissüsteemide peamisi kitsaskohti. Lisaks tutvustati ISO standardi kohast energiajuhtimissüsteemi ning võimalusi teostada tasuvaid investeeringuid ressursitõhusatesse tehnoloogiatesse. Päeva alustati uue projekti tutvustusega, mis panustab keskkonnajuhtimissüsteemide ja ringmajanduse põhimõtte laiemale kasutusele, rakendamisele ettevõtetes.

Seminari ettekannetega saate tutvuda siin:

28
veebr.

EKJA uudiskiri nr 33

EKJA
Uudised

Seekordsest uudiskirjast saad põhjaliku ülevaate EKJA juhatuse tegemistest. Milliseid EKJA liikmeid tunnustati keskkonnaministri vastuvõtul ning kuidas läheb Rohelise Kontori rindel. Põnevat lugemist!

22
veebr.

Keskkonnaministri vastuvõtul tunnustati ka EKJA liikmeid

EKJA
Uudised
Foto: Jake Farra

AS Eskaro kvaliteedijuht Anni Turro võtab vastu EL ökomärgise sertifikaadi. Foto Jake Farra

Pille Metsik ja Jane Änilane Ensto Ensek AS-ist saavad kätte keskkonnajuhtimise kategooria võidu. Foto: Jake Farra

Aasta algul toimus keskkonnaminister Marko Pomerantsi vastuvõtt, kus tunnustati 2016. aasta kõige keskkonnasõbralikumaid ettevõtteid ja keskkonnategusid. Üldvõidu pälvis Starship Technologies OÜ maailma esimese kullerteenuse roboti arendamise ja turule toomise eest.

Keskkonnasõbraliku ettevõtte 2016 auhinnale kandideeris sel korral 11 ettevõtet, kokku kolmes kategoorias. Keskkonnasõbraliku toote või teenuse kategoorias sai võidu Starship Technologies. Pakikande roboti energia- ja keskkonnasääst on võrreldes autoga tehtava kullerteenusega märgatav. Starship Technologies viimati läbi viidud uuringute kohaselt väheneb energiakulu ja CO2 heite õhku paiskamine koguni 10 korda. Lisaks tunnustati selles kategoorias veel OÜ Nordic Botanical´i, Epokate OÜ-d, Pakendivaba toidupoodi Paljas Pala ning AS Estkot. EKJA liige AS Estko, omab alates 2016.a peaaegu kõigis puhastusvahendite tooterühmades EL ökomärgisega (EL Lilleke) tooteid.

Teises kategoorias, keskkonnajuhtimine, sai võidu EKJA tegevliige Ensto Ensek AS, kes on koostöös Soome kolleegidega välja töötanud Ensto Green Office kontseptsiooni. Selles on keskendutud materjalide kasutamise optimeerimisele, elektrienergia säästlikule tarbimisele ning jäätmete taaskasutamisele.

Kolmandas kategoorias, keskkonnasõbralik tootmisprotsess, sai võidu Lennuliiklusteenistuse AS, kes on edukalt rakendanud projekti FRA (Free Routing Airspace), mille eesmärk on Euroopa õhuruumi kasutamise efektiivsuse suurendamine.

Keskkonnaministri vastuvõtul anti pidulikult üle ka EL ökomärgise sertifikaat Eskaro AS laevärvile Primo 2. Laevärv Primo 2 läbis juba kolmandat korda EL ökomärgise taashindamise. Seda laevärvi võib lugeda Eesti EL ökomärgise ajaloo alustajaks, kuna 2008. aastal sai just see toode Eestis esmakordselt EL ökomärgise sertifikaadi. AS Eskaro kvaliteedijuht Anni Turro on pikaajaline EKJA liige.

Kõigile võitjatele ja tunnustatule õnnesoovid ka EKJA poolt!

Keskkonnaauhinna kodulehelt saate täpsemalt lugeda, millega võitjad ja tunnustatud tegelevad: http://www.keskkonnaauhind.ee/kandidaadid-2016

06
veebr.

Eesti Energia peakontor sai Rohelise Kontori tunnistuse

EKJA
Uudised

purchase Keflex without Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsioon andis pidulikult Eesti Energia Lelle tänaval asuvale peakontorile üle Rohelise Kontori tunnistuse. 

Euroopa Rohelise Kontori süsteemi tunnistused antakse organisatsioonidele, kes on silma paistnud keskkonnateadlike lahendustega oma töökeskkonnas, näiteks jäätmete liigiti kogumine, efektiivsem vee ja energia kasutamine, töötajate teadlikkuse tõstmine. Rohelise Kontori süsteemi eesmärgiks on hoida töötajate tervist ja vähendada kontorite keskkonnamõju, aidates organisatsioonidel seekaudu ka raha säästa.

„Keskkonnahoidlik tegutsemine on täna meie jaoks igapäevatöö osa ning keskkonnahoidlikku suhtumist ootab meilt ka omanik – Eesti riik,“ kommenteeris Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter „Eesti Energia on keskkonnamõjude vähendamiseks viimastel aastatel palju ära teinud. Ainuüksi eelmisel aastal viisime ellu mitu keskkonnahoidlikkusele suunatud projekti: tõhustasime välisõhu kvaliteedi seiret püstitades Vaivara vallas seirejaama ja vähendasime allmaakaevandamise mõju keskkonnale rajades Estonia kaevanduses ammendunud kamberplokkidesse suuremahulise allmaa settebasseini. On loomulik, et ka oma kontoris mõtleme ja käitume keskkonda säästvalt ning mul on hea meel tõdeda, et seeläbi oleme jõudnud Rohelise Kontori staatuseni,“ lisas Sutter.

„Kontoriruumide kvaliteet on muutunud üha olulisemaks, sest mõjutab otseselt meie meeleolu ja tööviljakust ning suurema osa oma ajast, ligi 70%, veedame kontoriruumides,“ sõnas EKJA juhatuse liige Harri  Moora. „Meil on hea meel, et Rohelise Kontori süsteem on populaarsust kogunud ning 36. organisatsioonina saab selle tunnistuse Eesti Energia peakontor. Tallinnas, Lelle tänaval asuv kontor on heaks eeskujuks ka teistele suurtele ettevõtetele, kuidas ligi 5000 ruutmeetril, üheteistkümnel korrusel ja ca poole tuhande töötajaga on võimalik edukalt Rohelise Kontori põhimõtteid rakendada,“ kommenteeris EKJA juhatuse esimees Jana Kelus.

Info Rohelise Kontori kohta leiab siit: http://www.ekja.ee/et/roheline-kontor/
IMG_1536    IMG_1537    IMG_3094

30
jaan.

6.03 seminar “Keskkonnajuhtimissüsteemide rakendamise kitsaskohad ning investeerimisvõimalused ressursitõhusatesse tehnoloogiatesse“

EKJA
Uudised

come operare con opzioni binarie 6. märtsil toimub Keskkonnaministeeriumi I korruse konverentsisaalis (Narva mnt 7a) EKJA selle aasta esimene seminar. Seminari fookuseks on keskkonnajuhtimissüsteemide rakendamise kitsaskohad sertifitseerijate kogemusel. EKJA kogenud liikmed sertifitseerimise vallas: Burea Veritas Eesti, DNV GL Estonia ning Metrosert AS jagavad ettevõtetele ning konsultantidele oma kogemusi seoses ISO 14001:2015 ja EMAS sertifitseerimisega. Lisaks keskkonnajuhtmissüsteemidele saab kuulata põnevaid ettekandeid energiajuhtimissüsteemist ISO 50001 ja selle erinevusest ISO 14001-ga ning investeerimisvõimalustest energia- ja ressursitõhusatesse tehnoloogiatesse.

binära optioner wikipedia Seminaril osalemine on EKJA liikmetele tasuta, teistele maksab 20.00 eurot. Seminarile saab registreerida kuni 2.märtsini, täites registreerimisankeedi, mis asub SIIN.

rischio opzioni binarie con bande di bollinger 60 sec Seminari päevakava

bdswiss labs 12.40 – 13.00 Sissejuhatus pärastlõunasse ning EMASit ja ringmajandust edendava projekti tutvustus
Harri Moora ja Evelin Piirsalu, Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna keskus opzioni binarie con quote come bet365

13.00 – 14.30 ISO 14001:2015 rakendamise kitsaskohad Bureau Veritas Eesti ja DNV GL Eesti näidetel
Andro Kivistik, Bureau Veritas Eesti OÜ ja Andres Kalda, DNV GL Eesti
Andro Kivistik ja Andres Kalda toovad oma organisatsiooni töökogemuste põhjal välja uue ISO 14001:2015 standardi rakendamisel korduma kippuvad vead.

binäre optionen turbo 14.30 – 15.00 EMAS määrus ning selle rakendamise peamised kitsaskohad Metroserdi näidetel
Andres Martma, AS Metrosert
Andres Martma räägib EMAS määruse uuendustest ja tulevikust ning toob töökogemuste põhjal välja peamised mittevastavused EMAS määruse kohase keskkonnajuhtimissüsteemi rakendamisel.

http://srecna.si/?topor=roboter-fuer-bin%C3%A4re-optionen&88f=59 roboter fuer binäre optionen 15.00 – 15.30 Arutelu ja sirutuspaus

http://wilgenrijk.nl/?iters=trading-opzioni-binarie-wikipedia&789=d3 trading opzioni binarie wikipedia 15.30 – 16.00 ISO 50001 energiajuhtimissüsteemi standardi ülevaade ja selle erisus ISO 14001-ga
Andro Kivistik, Bureau Veritas Estonia OÜ

binära optioner omx 16.00 – 17.00 „Kuidas teostada tasuvaid investeeringuid energia- ja ressursitõhusatesse tehnoloogiatesse?“
Mart Moora, CoreGrow OÜ
Mart Moora tugineb oma ettekandes praktilistel näidetel investeeringutest, nende elluviimisest ja tulemustest. Kajastades investeeringute ettevalmistuse ülesehitust, millistest tehnilistest nõuetest ja muutujatest sõltuvad investeeringute tasuvusnäitajad. Kuidas leida sobivat finantseerimismudelit? Millised on teenuspaketid energia- ja ressursitõhususe investeeringute teostamiseks?

03
jaan.

EKJA uudiskiri nr 32

EKJA
Uudised

Aasta lõpus ilmus EKJA 32.uudiskiri, seekord elektroonselt ning edaspidi pole tigupostina ja paberkujul EKJA uudiseid oodata.

2016.aasta uudiskirjas on lühike ülevaade 1.jaanuarist kehtima hakanud seadustest ning muudest ees ootavatest muudatustest. Lisaks info eesolevate koolituste kohta ning tavapäraselt ISO 14001 statistika. Natuke on pikemat lugemist ka EKJA viimase kuue kuu tegemistest. Uudiskirja saab lugeda siit.FB uudis

21
dets.

Roheline Kontor kogub populaarsust

EKJA
Uudised

IMG_7670 copyOktoobrikuu algul toimus keskkonnajuhtimissüsteemi EMAS ja Rohelise Kontori konverents, kus muuhulgas anti kätte Rohelise Kontori tunnistused ning tunnustati 2016.a parimat kontorit. Tänaseks on, lihtsa kontoritele mõeldud keskkonnajuhtimissüsteemi, Rohelise Kontori tunnistuse saanud 31 avaliku- ja erasektori kontorit üle Eesti ning selle aasta lõppedes on lisandumas veel 4 kontorit.

Rohelise Kontori süsteem sai alguse 2011. aastal alanud EL Leonardo da Vinci programmi rahastatavast projektist „Rohelise Kontori võrgustik Euroopa Liidus“. Antud rahvusvahelises projektis osales EKJA asutajaliige Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus (SEI Tallinn) ning 3-aastase projekti käigus töötati välja mitmed materjalid (Rohelise Kontori käsiraamat, ökoloogilise jalajälje kalkulaator, virtuaalne roheline kontor jne) ja kriteeriumid, mis on abiks tänastele Rohelise Kontori süsteemi rakendajatele. Esimesed Rohelise Kontori tunnistused andis välja SEI Tallinn, kuid alates 2015. aastast annab tunnistusi välja ning süsteemi tööd koordineerib EKJA.

Rohelise Kontori tunnistuse saavad organisatsioonid, kes tegutsevad vastavalt paika pandud keskkonnahoidlikele ning töötajasõbralikele põhimõtetele. Tänu süsteemsele tegutsemisele kaasneb nii loodusvarade säästlikum kasutamine (pabertooted, erinevad kontoritarbed, elektri- ja soojaenergia, fossiilsed kütused jne), jäätmetekke vähenemine kui ka sellest tulenev kulude kokkuhoid ning tervislikum töökeskkond.
Paljud kontorid on mõistnud, et lisaks üldkulude vähenemisele säästlikuma energia- ja ressursikasutuse osas, motiveerib Rohelise Kontori süsteemi loomine ka töötajaid, ühendab kollektiivi ning loomulikult tõstab ka ettevõtte mainet.

Advokaadibüroo Raidla Ellex juhtivpartner Ants Nõmper lisab: „Meil on hea meel ühe esimese Rohelise Kontori kriteeriumid täitnud Eesti advokaadibüroona oma valdkonnas ideed tutvustada. Advokaadibüroo igapäevases töös on paratamatult väga palju paberimajandust ja siit ka vajadus, kuidas oma äris ressursse teadlikumalt juhtida. Täna, Rohelise Kontorina, oleme esimese sammuna vähendanud paberikasutust ning vabanenud plastikpakendis joogitarnetest oma igapäevases töökeskkonnas.“

„Rohelise Kontori põhimõtted on muutumas nii organisatsioonidele kui töötajatele üha olulisemaks. Mõtleme rohkem sellele, kuidas toimetada keskkonnasäästlikult ja nautida töökeskkonda, kus veedame suure osa oma päevast. Mõnusas kontoris töötamine tõstab ka oluliselt tööviljakust ja tootlikkust,“ ütles Rohelise Kontori süsteemi eestvedaja ja Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse (SEI Tallinna) programmijuht Harri Moora.

Oktoobri algul toimunud „EMAS keskkonnajuhtimissüsteemi ja Rohelise Kontori konverentsil“ anti üle 2016. aasta tunnistused ja aasta parima Rohelise Kontori auhind. Toimunud üritus võttis kokku Keskkonnainvesteeringute Keskuse poolt rahastatud projekti, mille tulemusel rakendati 2015. aastal Tallinna Keskkonnaametis Euroopa keskkonnajuhtimissüsteem EMAS ja mitmetes ametites Rohelise Kontori süsteem.

Toimunud konverentsil pärjati aasta parima Rohelise Kontori auhinnaga Paldiski mnt 48A kontorihoone, kus asuvad Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet, Munitsipaalpolitsei Amet, Energiaagentuur ja väiksemad sihtasutused. “Paldiski mnt 48A kontorihoones töötavad erineva suurusega linnaasutused, kes kõik pingutavad oma võimaluste piirides ühise eesmärgi nimel, et tagada mugav, kestlik ja keskkonna suhtes vastutustundlik organisatsioonikäitumine. Hoolime väga oma töötajate tervisest ja heaolust, pakkudes võimalust töökeskkonnas saada massaaži, stretchingut, arstiabi, toituda tervislikult ning liikuda mere ääres ja osaleda toredatel ettevõtmistel. Vaatame maailma läbi roheliste prillide,” kommenteeris Paldiski mnt 48A hoones tegutseva Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti arendus- ja haldusosakonna peaspetsialist Aire Johanson.

Eelmisel aastal oli parimaks Roheliseks Kontoriks Statistikaamet. EKJA liikmetest on Rohelise Kontori tunnistuse saanud DHL Eesti, Ragn-Sells AS, Rödl ja Partner OÜ.

Rohelise Kontori materjalidega saab tutvuda EU Green Office kodulehel ning tunnistuse saamise kohta saab täpsemalt lugeda EKJA kodulehelt.

Maarja Jõe

21
dets.

Keskkonnainnovatsiooni lahendustest Arvamusfestivalil

EKJA
Uudised

2

Ettevõtjad peaksid tegema keskkonnateadlikumaid valikuid ja riiklikul tasandil tõhustaks keskkonnainnovatsiooni arendamist tihedam koostöö, leidsid augusti keskpaigas Paides toimunud Arvamusfestivalil osalenud Keskkonnainnovatsiooni ala arutlejad.

Advokaadibüroo GLIMSTEDT kutsus ellu ja korraldas koostöös Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsatsiooniga 13. augustil Paides Keskkonnainnovatsiooni ala arutelud, mille eesmärk oli leida üheskoos lahendusi, kuidas tõhustada keskkonnainnovatsiooni ettevõtlussektoris.

Arutati, mis on keskkonnainnovatsioon, kuidas innovatsioon aitab luua uusi ärivõimalusi ja mil moel mõõta keskkonnainnovaatiliste lahenduste mõju. Arutlejate sõnul aitaks keskkonnainnovatsiooni oluliselt tõhustada riiklikul tasandil ministeeriumide ülene arengustrateegia, samuti tuleks koostööd suurendada erasektori ja teadusasutuste vahel.

Arutelude tulemusena nähti, et keskkonnainnovaatiliste lähenemiste suurendamiseks erinevates ärisektorites tuleks eelkõige suurendada teadlikkust – nii võimaluste, mõjude kui tehniliste lahenduste osas. Eraldi tähelepanu pöörati ka tulevikutehnoloogiatele ja tutvustati Eesti säästliku innovatsiooni teerajajaid. „Keskkonnainnovatsiooni arendamisel peaks IKT-lahendustel olema toetav roll, mis aitab ettevõtte tegevuse nii äri kui keskkonna jaoks päriselt ka kasulikumalt tööle panna,“ leidsid keskkonnahuvilised arutlejad.

Ala viimasel arutelul keskenduti üha populaarsemaks muutuva mahetootmise jätkusuutlikkusele ja ka seal leiti, et teadlikumate valikute tegemine aitaks valdkonna ja inimeste tervise arengule märkimisväärselt kaasa.

Aruteludes osalesid teiste seas keskkonnaministeeriumi asekantsler Margit Martinson, Eesti Energia keskkonnajuht Olavi Tammemäe, Startup Estonia projektijuht Caroline Rute, Tartu Ülikooli arendusprorektor Erik Puura, Innovation Norway Baltikumi esinduse juht Tiina Link, SEI Tallinn juhataja Lauri Tammiste, OÜ Loodusvägi tegevjuht Kristo Tuurmann ja veel hulk teemasse pühendunud ettevõtjaid ning eksperte.

12.-13. augustil Paides peetud neljandal Arvamusfestivalil peeti maha pea 230 arutelu ja neil osales ligi 9000 inimest. 2017. aastal toimub Arvamusfestival 11. ja 12. augustil Paides.

Täname koostööpartnereid, kes aitasid ala keskkonnasõbralikuks kujundada – Plastrex, Toom Tekstiil, Elise Aed.

Keskkonnainnovatsiooni ala pildid.

Kristel Laurson

19
dets.

Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsiooni külastusreis Pärnu- ja Saaremaale

EKJA
Uudised

29-30. septembril 2016 toimus EKJA sügisene külastusreis Harjumaa, Pärnumaa ja Saaremaa ettevõtetesse tutvumaks nende tootmise ja keskkonnaalase tegevusega.

Ringreisi alustasime Keilast, kus tutvusime Ensto Ensek AS tegevusega. Ensto on rahvusvaheline clean tech ettevõte, mis on spetsialiseerunud elektriseadmete ja –tarvikute väljatöötamisele, valmistamisele ja turustamisele elektrienergia jaotamise ja selle igapäevase tarbimise jaoks. Keila tehas on koostetehas, kus on eraldi ka metalliosakond. Tegemist on Soome pereettevõttega ning 95% toodangust eksporditakse. Ensto Ensek on juurutanud muljetavaldava loetelu erinevatest juhtimisvahenditest tõstmaks oma tegevuse tõhusust – väga heal tasemel on juurutatud 5S ja parendusprojektide süsteem, samuti ISO 14001 standardi järgne keskkonnajuhtimissüsteem. Märkimist väärib kindlasti ka ettevõtte initsiatiiv muuta töötajate jäätmete sortimisega seotud harjumusi ka kodus läbi ettevõtte territooriumil asuva jäätmejaama, kuhu töötajad saavad kodust tuua lahuskogutud jäätmeid, nagu vanad ravimid, patareid, segapakendid, reostunud pakendid, vana elektroonika jne. Hiljuti oli läbi viidud põhjalik energiaaudit.

IMG_2569Pealelõunal külastasime Valmos OÜ spoonitehast Audrus. Peamiselt kasest mööblispooni tootev ettevõte on viimasel ajal pidanud, vastavalt turu nõudlusele, oma tegevust ümber kohandama ning alustama ka vineerispooni tootmisega. Ettevõtte on juba pikemat aega olnud tarnijaks Rootsi kodukaupade kontsernile IKEA, mis on tuntud muuhulgas ka tarneahelas keskkonnaküsimustega tegelemise poolest. See ning ka pidev hinnasurve on sundinud ettevõtet tegelema ressursside efektiivsema kasutamisega, näiteks vee korduskasutusvõimaluste leidmisega ning energiatootmise tõhusamaks muutmisega. Üheks huvitavaks aspektiks on see, et puidupaku liikumine on jälgitav läbi terve tootmisprotsessi. Ehk on võimalik väga täpselt analüüsida, millise kvaliteediga spooni on võimalik toota teatud omadustega puidust.

Pärnus tutvusime veel Pernova hariduskeskusega (www.pernova.ee),mis pani nii mõnelgi mõtte liikuma, et mõne järgmise ettevõtte ürituse võiks nende ruumes teha. Õhtuprogrammi kuulusid ühiskülastus Endla teatrisse ning õhtusöök kohvik-restoranis Hea Maa, millega kõik väga rahule jäid.

Teise külastuspäeva hommik oli ärev, Pärnu rannas möllavat tormist merd vaadates tuli otsustada, kas võtta ette meretagune reis Saaremaale. Vapralt otsustati Virtsu välja sõita ning järgmine otsus seal vastu võtta. Sadamasse jõudes oli ilma päikseline, olukord rahulik ning enamik otsustas siiski seiklusega jätkata.
IMG_2608Üks külastusreisi kõrghetki oli kindlasti Lümandas asuva Limex OÜ lubjatootmisega tutvumine. Lümandas töötab praegu Eestimaa ainuke lubjapõletuse maa-ahi. Piirkond on tuntud kui ajalooliselt välja kujunenud lubjakivi kaevandamise ja lubjapõletuse ala. Traditsioonilisel meetodil lubjapasta tootmist hoiavad üleval 4 kohalikku töömeest, kes suvel toodavad lupja aga talvel teevad tootmise tarbeks metsa. 2014. aastal avati ettevõtte maadel lubjapark koos matkarajaga, kus toimuvad regulaarselt koolitunnid ning mida suveperioodil on võimalik külastada ka individuaalselt.

Seejärel sõitsime Kuressaarde, kus külastasime Trelleborg AS-i, mille põhitegevuseks on kummi-ja metalldetailide tootmine allhanke korras masinatööstuse ja autotööstuse ettevõtetele Euroopas. Põhjaliku ülevaate ettevõtte tegevusest andsid ning ringkäigu tegid tootmis- ning kvaliteedijuht. Ka siin tootmisettevõttes on keskkonnateemadest esikohal ressursitõhusus ja jäätmete vähendamine. Ringkäigul jäid silma asjalikud, konkreetsed, lihtsalt haaratavad juhendid töökohtadel, kust nii mitmedki EKJA liikmed said inspiratsiooni oma tööks.

Tagasiteel selgus, et tormituuled oli seisanud liikluse Kuivastu-Virtsu liinil ning koju jõudmine lükkus teadmatusse. Nii saimegi sadamas oodata pea 5 tundi, kuid heas seltskonnas möödus aeg kiiresti. Reisiseltskond oli üksmeelne ja rõõmus ning ootamisele kulunud aeg sai kasulikult täidetud tutvumisringi näol.

EKJA tänab kõiki lahkeid võõrustajaid, toredaid osalejaid ning kohtumiseni järgmistel kordadel.IMG_2615

Luule Sinnisov

30
nov.

Lisandus 3 uut Rohelist Kontorit

EKJA
Uudised

Novembri lõpus toimus Tallinna linna ametiasutuste töötajatele jäätmeinfopäev.

Infopäeva eesmärk oli jagada teavet jäätmete liigiti kogumisest, erinevatest jäätmeliikidest ja üldisest jäätmekorraldusest linna asutuste töötajatele, kes igapäevaselt vastutavad kontori haldamise eest, tegelevad erinevate heakorra küsimustega linnas ning Rohelise kontori süsteemi rakendamisega oma ametis/linnaosas. 2016. aasta parimaks roheliseks kontoriks nimetatud Paldiski mnt 48a kontorihoone jagas häid kogemusi Rohelise Kontori põhimõtete rakendamisel.

Infopäeval anti kätte tunnistused Rohelise Kontori kriteeriumid täitnud organisatsioonidele: Kristiine Linnaosa Valitsusele, Põhja-Tallinna Valitsusele ning Tallinna Linnaarhiivile.

DSC01701-1

29
nov.

Äripäevas artikkel Rohelisest Kontorist

EKJA
Uudised

Äripäeva novembrikuises Ehituse lisas on lehekülgedel 32-36 kirjutatud Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsiooni poolt välja antavast Rohelisest Kontorist “Kontori kvaliteet määrab töö viljakuse”.

Suur osa töötavast elanikkonnast veedab 70% oma ajast kontoriruumides. Seetõttu on järjest olulisem kontoriruumide kvaliteet, mis mõjutab otseselt meie meeleolu ja tööviljakust. Tulevik ja trendid liiguvad ka selles valdkonnas järjest rohkem nö roheliste lahenduste suunas.
SEI Tallinna programmijuht Harri Moora tutvustas Rohelise Kontori põhimõtteid.

Rohelise Kontri artikkel äripäevas

22
nov.

Kandideeri “Aasta Keskkonnasõbraliku Ettevõtte” konkursile tähtaeg 30.11 2016

EKJA
Uudised

Konkurssi online pharmacy fincar no prescription Aasta Keskkonnasõbralik Ettevõte korraldatakse igal aastal eesmärgiga selgitada välja keskkonnasõbralikud ettevõtted, kes on rakendanud meetmeid, millel on positiivne mõju keskkonnale ning samas innustada konkursi võitjate tunnustamise kaudu ka teisi ettevõtteid, organisatsioone ja eraisikuid kasutama sarnaseid keskkonnasõbralikke lahendusi. Osalema on oodatud kõik ettevõtted, kes on viimase 12 kuu jooksul keskkonnasaaste vähendamise ja keskkonnahoiu suurendamise nimel enam panustanud.

Keskkonnasõbraliku ettevõtte tiitli pälviv organisatsioon saab Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) toel valida välja pakutud auhindade seast keskkonnatulemuslikkuse või enesetäienduseks auhinna, mille maksimaalne väärtus on  binäre optionen beste systeme 35 000 eurot. Lisaks saavad üldvõitja ja valdkondade võitjad oma käsutusse  الخيارات الثنائية التداول مزودي الإشارات keskkonnamärgise, mida võivad kasutada oma kirjaplangil, trükistel ja toodete/teenuste reklaamimisel.

Konkursil osalemine
Osalusvorm on kolmest osast koosnev küsimustik, mis puudutab organisatsiooni viimase 12 kuu keskkonnaalast tegevust ja reaalseid tulevikuplaane. Ankeedi kolm osa jagunevad nagu valdkonnadki: keskkonnajuhtimine, keskkonnasõbralik toode või teenus ja keskkonnasõbralik protsess.
Kandideerimistingimused:
1.      Kandidaadi esitaja võib olla organisatsioon ise või erialaliit;
2.      Organisatsioonide all mõistetakse ettevõtteid, ametiasutusi, kohalikke omavalitsusi, valitsusväliseid organisatsioone, avalik-õiguslikke asutusi, nende osi või ühendusi, millel on oma tegevusvaldkond ja iseseisev juhtimine, olenemata sellest, kas nad on iseseisvad juriidilised isikud või mitte;
3.      Kandideerida saab kolmes valdkonnas: keskkonnajuhtimine, keskkonnasõbralik toode või teenus ning keskkonnasõbralik protsess;
4.      Organisatsioon võib kandideerida mitmes valdkonnas korraga;
5.      Organisatsioonil ei ole kohustust vastata kõigile ankeedis toodud küsimustele, kuid vastamata jätmist tuleb põhjendada;
6.      Organisatsioon ei tohi olla viimase 12 kuu jooksul kohtu poolt keskkonnaalaste rikkumiste pärast süüdi mõistetud;
7.      Kandideerida võivad ka varasematel konkurssidel osalenud organisatsioonid ja lubatud on sama tootega konkursil osalemine tingimustega, et toodet on edasiarendatud;
8.      Osalemiseks tuleb kandidaadi kohta täita elektrooniline ankeet.

Hindamine
Aasta keskkonnasõbraliku ettevõtte kategooria kandidaatide hindamisel lähtub komisjon osalemisankeedi küsimuste temaatilisest jaotumisest ning kriteeriumite tähtsuse osakaalust.
Valdkondlikud kriteeriumid:
1.      keskkonnajuhtimine – integratsioon, tulemuslikkuse pidev paranemine, vastutus, töötajate kaasamine, pühendumus, metoodika laialdase kasutamise potentsiaal ning lisapunkte antakse äri ja elurikkuse temaatikate eduka ühildamise eest;
2.      keskkonnasõbralik toode või teenus – innovatsioon, keskkonna kasud, sotsiaalsed kasud, majanduslikud kasud, pühendumus, metoodikate laialdase kasutamise potentsiaal  ning lisapunkte antakse äri ja elurikkuse temaatikate eduka ühildamise eest;
3.      keskkonnasõbralik protsess – innovatsioon, keskkonna kasud, sotsiaalsed kasud, majanduslikud kasud, pühendumus, metoodikate laialdase kasutamise potentsiaal ning lisapunkte antakse äri ja elurikkuse temaatikate eduka ühildamise eest.

Esimest korda antakse Aasta Keskkonnasõbraliku Ettevõtte konkursi raames välja ka rahva lemmiku tiitel. Selleks luuakse hääletusvõimalus Delfi keskkonnas. Hääletus toimub detsembri keskpaigas.

Konkurss kestab 30. novembrini ning peale seda toimub ka rahva lemmiku valimine Delfi vahendusel.

1. Kodulehekülg, mille kaudu saate avalduse esitada: http://www.keskkonnaauhind.ee/osale-konkursil
2. Auhinnad: http://www.keskkonnaauhind.ee/auhinnad
3. Delfi sisuleht: http://maaleht.delfi.ee/news/maaleht/keskkondmeieumber/

26
okt.

Lükkub edasi detsembrikuusse: 15.11 lühiseminar “Millised on rahastusvõimalused energia- ja ressursitõhususe saavutamiseks?”

EKJA
Uudised

Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsioon lõpetab 2016. aasta kahe lühiseminariga. Lühiseminaride eesmärk on pakkuda oma liikmetele vajalikku informatsiooni erinevatest võimalustest ning käimasolevatest poliitika suundadest, mis toetavad organisatsiooni jätkusuutlikku arengut. Peagi tuleb info ka teisest lühiseminarist.

Keskkonna- ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi üheks prioriteediks täna on avaliku- ning erasektoris suurema ressursi- ja energiatõhususe saavutamine. On ju teada, et Eesti näitajad tööjõu tootlikkuse osas on Euroopa Liidus ühed madalamad, mis tähendab ka seda, et raiskame tohutult ressursse. Energiamajanduse korralduse seadus (ENMAKS) on tänaseks jõustunud, mille alusel on suurettevõtetel kohustus iga nelja aasta tagant läbi viia energiaaudit (järgmine tähtaeg dets 2019). Samas on Keskkonnaministeeriumis välja töötatud energia- ja ressursitõhususe meede, mille abil on võimalik ettevõttel suurendada oma ressursitootlikkust. Antud lühiseminaril antakse ülevaade toetusvõimalustest ning teenusepakettidest, mis panustavad ettevõtete energia- ja ressursitõhususse.

Aeg: 15.11.2016 lükkub edasi detsembrikuusse
Koht: Ruum Linda, Kreutzwald Hotell Tallinn, Endla 23

Lisainfo ekja@ekja.ee või 6276 115.

Kava
14.00 Lühiseminari avamine
14.10 – 14.50 „Ettevõtete energia- ja ressursitõhususe meede“
Ivo Krustok, Keskkonnaministeerium
Ivo Krustok annab ülevaate ettevõtete energia- ja ressursitõhususe meetmest ning eelkõige selle peagi avanevast investeeringute osast, sh hindamisjuhendist. Samuti tutvustab ta ka teisi EL ressursitõhusust toetavaid finantsinstrumente.

14.50 – 15.10 „Energiamajanduse korralduse seadusest ning miinimumnõuded energiaauditile määrusest“
Madis Laaniste, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
Madis Laaniste tuletab ettevõtetele meelde nende kohustused seoses ENMAKS seadusega (kohustused, tähtajad jms) ning tutvustab määrust, mis kehtestab miinimumnõuded energiaauditile, sh energiajuhtimissüsteemi raames tehtavale energiaauditile.

15.10 – 15.20 Sirutuspaus

15.20 – 16.20 „Kuidas teostada tasuvaid investeeringuid energia- ja ressursitõhusatesse tehnoloogiatesse?“
Mart Moora, CoreGrow OÜ
Mart Moora räägib investeeringute ettevalmistuse ülesehitusest, sh mis roll on auditite teostamisel enne põhjaliku investeeringu teostamist; millistest tehnilistest nõuetest ja muutujatest sõltuvad investeeringute tasuvusnäitajad. Lisaks räägitakse sobiva finantseerimismudeli valikust.
Lõpetuseks antakse ülevaade teenuspakettidest energia- ja ressursitõhususe investeeringute teostamiseks: auditist põhiprojekti investeeringuks vajaliku projekti ettevalmistuse ning toetuse kaasamiseni.

16.20 – … Arutelu

EKJA liikmetele on seminaril osalemine tasuta, teistele 15.00 eurot.

14
sept.

4.10 EMAS keskkonnajuhtimissüsteemi ja Rohelise Kontori konverents

EKJA
Uudised

Tallinna Keskkonnaamet ja Keskkonnaministeerium kutsuvad “EMAS keskkonnajuhtimissüsteemi ja Rohelise Kontori konverentsile”

Avalik sektor mängib keskkonnajuhtimisvahendite rakendamise ja arendamise osas olulist rolli, sest riigi tagada on jätkusuutlik ja rahulolu pakkuv elukeskkond. Seega on avaliku haldusega tegelevate riigi- ja omavalitsusasutuste juhtimise oluline ja loomulik osa keskkonnajuhtimine. Viimasel ajal räägitakse üha enam avaliku sektori tõhususest. Riigiasutused ja omavalitsused seisavad silmitsi üha kasvava survega hoida kontrolli all kulutusi, täiustada tegevust ning näidata seda ka maksumaksjatele. Seetõttu on üha enam avaliku sektori organisatsioone mitmesuguste keskkonnajuhtimisvahendite toel hakanud oma keskkonnategevust süstemaatiliselt arendama ja täiustama. Teisalt on avaliku sektori organisatsioonidel oluline mõju keskkonnajuhtimisvahendite laiemal levikul erasektoris ning avalikkuse teadlikkuse tõstmisel.

Konverentsil räägitakse Eesti ning Euroopa arengutest keskkonnajuhtimise valdkonnas. Samuti tutvustatakse Tallinna Linna arenguid EMAS keskkonnajuhtimissüsteemi ning Rohelise Kontori põhimõtete rakendamisel. Rohelise Kontori organisatsioonid jagavad näpunäiteid keskkonnasõbralike põhimõtete juurutamisel ning tunnustatakse 2016. aasta parimat Rohelist Kontorit.

Konverentsile registreerimine kuni 27. septembrini. Palun täida ankeet SIIN. Üritus on tasuta.

Aeg: 04.10.2016
Koht: Keskkonnaministeeriumi I korruse saal, Narva mnt 7a
Sihtrühm: Avalik sektor ning kontoripõhised organisatsioonid erasektoris

10.30 Kogunemine ja hommikukohv
11.00-11.20 Konverentsi avamine. Keskkonnaminister Marko Pomerants ning Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu
11.20-12.05 Keskkonnajuhtimissüsteemidest ja EMAS-ist, Eesti arengud ja tegevused. Kaupo Heinma, Keskkonnaministeerium
12.05-12.50 EMAS ja Rohelise Kontori arengud Euroopas. Harri Moora, SEI Tallinn
12.50-13.05 Smuutipaus
13.05-13.50 Tallinna linna kogemused EMAS ja Rohelise Kontori põhimõtete rakendamisel ning edasised plaanid. Merilii Laanepere ja Elena Sapp, Tallinna Keskkonnaamet
13.50-14.10 Häid näiteid ja kogemusi Rohelise Kontori tunnistusega organisatsioonidelt.
– Rohelise Kontori rakendamine turismiettevõttes Carlson Wagonlit Travel. Kaidi Kuusmann, Carlson Wagonlit Travel
– Paldiski mnt 48a kontorihoone. Aire Johanson, Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet; Meeli Hunt, Tallinna Munitsipaalpolitsei Amet
14.10-14.30 Rohelise Kontori tunnistuste kätteandmine ning 2016. a parima kontori tunnustamine. Jana Kelus, Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsioon
14.30… Kerge hiline lõuna

 

Antud konverents toimub KIK-i rahastatud projekti “EMAS keskkonnajuhtimissüsteemi rakendamine Tallinna Keskkonnaametis” raames.

06
sept.

19.09 Vastutustundliku ettevõtluse alane seminar

EKJA
Uudised

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium kutsub vastutustundliku ettevõtluse alasele seminarile
19.septembril kell 14.00-16.00. Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi Aatriumi saal, Harju tn. 11.

Vabariigi Valitsuse tegevusplaan seadis sel aastal üheks eesmärgiks teostada analüüs sotsiaalselt vastutustundliku ettevõtluse arendamise võimalustest Eestis.

Sel kevadel alustas välispraktikant analüüsi koostamist, mille baasiks oli küsitlus ettevõtjate seas. Küsitluse tulemuste ning teiste riikide parimate praktikate kõrvutamisel on analüüsis välja toodud soovituste nimekiri, kuidas riik ja ettevõtted teema arendamisel peaksid edasi liikuma.

Seminaril tutvustatakse lisaks vastvalminud analüüsile erinevaid algatusi, mille vastutustundliku teema alamvaldkondades lähiajal edasi liigutakse.

Seminari päevakava

Kell 14.00 – avasõnad ettevõtlusminister Liisa Oviirilt

Kell 14.05 – ülevaate vastutustundliku ettevõtluse alasest analüüsist, Anastasiia Kantceva, MKMi praktikant (ettekanne inglise keeles)

Kell 14.20 – ülevaade MKMi plaanidest CSR arendamisel järgmistel aastatel, OECD Eesti riiklik kontaktpunkt, Piret Potisepp, MKMi majandusarengu osakonna nõunik

Kell 14.35 – Mitmekesisuse Lepe ja võrgustik, Kelly Grossthal, Inimõiguste Keskus

Kell 14.50 – ülevaade Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi sügisestest üritustest, Kristiina Esop, Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi juht

Kell 15.00 – Paneeldiskussioon, mille eesmärgiks arutleda kas ja kui palju ettevõtted üleüldse CSRiga tegelevad.

Paneelarutelus osalevad:
Liisa Oviir, ettevõtlusminister
Aavo Kärmas, OMNIVA juhatuse esimees
Peep Peterson, Eesti Ametiühingute Keskliit
Risto Rossar, Insly juht

Seminar on tasuta, kuid vajalik eelregistreerimine hiljemalt 16.septembril. Eelregistreerimiseks palun saada osalemissoov mailitsi: kristiane.liivoja@mkm.ee

Lisainfo seminari kohta:
Piret Potisepp
Majandusarengu osakonna nõunik
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
piret.potisepp@mkm.ee

06
sept.

21.09 Infoseminar “Seire, mõõtmised ja efektiivne tootmine tööstuses”

EKJA
Uudised

Keskkonnaministeeriumi korraldatava infoseminari eesmärk on anda ettevõtetele ülevaade erinevatest kõrgtehnoloogilistest mõõtmis- ja seiramislahendustest ning anda ideid nende kasutamisest efektiivses tootmises.

Seminar toimub 21.septembril Keskkonnaministeeriumi I korruse saalis.

Päevakava
10:00 – 10:25 Sissejuhatus ressursitõhususe meetmest (Ivo Krustok, KeM)
10:25 – 11:00 Massivoogude analüüs ettevõttes (Kaupo Heinma, KeM)
11:00 – 11:35 Energiatõhusus, automaatika ja sisekliima – seire ja analüüs (Andres Villemson, AU Energiateenus OÜ)
11:35 – 11:55 Kohvipaus
11:55 – 12:35 Ultraheli- ja monitoorimislahendused ennetavas hoolduses (Marti Arak, Hoiame Kokku Grupp OÜ)
12:35 – 13:15 Efektiivse tootmisprotsessi kujundamine (Matti Lilleväli)

Üritustele saab registreerida SIIN, kuni 20.septembrini.

Kontakt ja lisainfo:
Ivo Krustok
Projektijuht
Keskkonnakorralduse osakond
Keskkonnaministeerium
ivo.krustok@envir.ee
+372 6262924

09
aug.

EKJA 13.augustil Arvamusfestivalil

EKJA
Uudised

Kuidas innovatsioon aitab luua UUSI ÄRIVÕIMALUSI?
Kuidas ETTEVÕTJAD saaksid olla uuenduste ja MUUTUSTE loojad?
Kuidas mõõta KESKKONNAINNOVATSIOONI KASU?
Kuidas FINANTSEERIDA keskkonnainnovaatiliste lahenduste loomist?

Nendele ja paljudele teistele keskkonnainnovatsiooni-teemalistele küsimustele otsime vastuseid 13. AUGUSTIL Arvamusfestivali KESKKONNAINNOVATSIOONI ALAL, Paide keskväljakul.

KELLELE?
Suurelt mõtlejatele, kelle huviks on leida julgeid lahendusi, kuidas kõige kasumlikumalt rakendada keskkonnasäästlikke uuendusi ettevõtlussektoris.

Programm 13. augustil 2016.

12.00-13.30 – MIS on keskkonnainnovatsioon ja KUIDAS seda MÕÕTA?
14.00-15.30 – Keskkonnainnovaatilised lähema ja kaugema TULEVIKU LAHENDUSED Eestis ja mujal.
16.00-17.30 – FINANTSEERIME keskkonnainnovatsiooni: riigi mängumaa vs erasektori panus.
18.00-19.30 Kas MAHE on ÄRI või teadvustatud vajadus?

Mis on keskkonnainnovatsioon ja kuidas seda mõõta?

Arutlejad:
Margit Martinson – Keskkonnaministeeriumi asekantsler
Olavi Tammemäe – Eesti Energia keskkonnajuht
Harri Moora – Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna programmijuht, vanemekspert
Moderaator: Marko Tiiman, advokaadibüroo GLIMSTEDT juhtivpartner


Keskkonnainnovaatilised lähema ja kaugema tuleviku lahendused Eestis ja mujal

Arutlejad:
Caroline Rute – Startup Estonia projektijuht
Erik Puura – Tartu Ülikooli arendusprorektor
Meelis Eldermann – Viru Keemia Grupp tehnikadirektor
Egert Valmra – Skeleton Technologies programmijuht
Moderaator: Imbi Jürgen, advokaadibüroo GLIMSTEDT energiaõiguse advokaat


Finantseerime keskkonnainnovatsiooni: riigi mängumaa vs erasektori panus

Arutlejad:
Tiina Link – Innovation Norway Baltikumi esinduse juht
Andres Juur – teaduskeskus AHHAA juhatuse esimees
Lauri Tammiste – Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna juht
Indrek Kelder – AS Smart Cap investeeringute haldur
Moderaator: Triin Siil, advokaadibüroo GLIMSTEDT advokaat


Kas mahe on äri või teadvustatud vajadus?

Arutlejad:
Mati Nõmmsalu – AS Tatoli juhatuse esimees
Kristo Tuurmann – OÜ Loodusvägi tegevjuht
Juhan Särgava – Saidafarm OÜ juhatuse esimees
Ants-Hannes Viira – Eesti Maaülikooli majandus- ja sotsiaalinstituudi direktor
Siim Kabrits – Mahe-Eesti idee autor
Moderaator: Marko Tiiman, advokaadibüroo GLIMSTEDT juhtivpartner


Keskkonnainnovatsiooni ala eestvedaja on advokaadibüroo GLIMSTEDT, kes keskendub julgetele lahendustele ja uute ärivõimaluste loomisele. Programm on väljatöötatud koostöös Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsiooniga.

arvamusfestival.ee/kava/20160813/

https://www.facebook.com/events/127716041000589/

10
mai

23. mail keskkonnaseminar atmosfääriõhu kaitse seaduse teemal

EKJA
Uudised

EKJA ja Advokaadibüroo GLIMSTEDT korraldavad keskkonnaseminari “Millist mõju omab ettevõtetele peatselt vastuvõetav atmosfääriõhu kaitse seadus?”

Atmosfääriõhu kaitse seaduse eelnõu asendab seni sama valdkonda reguleerinud välisõhu kaitse seaduse. Sisulised muudatused puudutavad eelkõige lõhnatemaatikat. Sellel seminaril antakse ülevaade seaduse olulisematest muudatusest, kuidas need mõjutavad ettevõtteid, täpsemaid näiteid lõhnateemadel ning ülevaade müra valdkonnast.

Seminar toimub 23. mail Keskkonnaagentuuri (Mustamäe tee 33) I korruse seminarisaalis.

Seminari tasuta toitlustusega kohad on täitunud. Võimalus on osaleda ilma toitlustuseta või toitlustusega (2 kohvipausi koos suupistetga ning kerge lõuna). Kui soovite toitlustust, esitame Teile pärast seminari arve (10 eurot). Registreerimiseks ning toitlustuse täpsustuseks saatke kiri ekja@ekja.ee.

Päevakava

06
mai

Tutvu rahvusvahelise GreenEcoNet portaaliga

EKJA
Uudised

Valminud on rahvusvaheline portaal GreenEcoNet, mis pakub ettevõtetele (1 kuni 100 töötajat) võimalust tutvuda erinevate keskkonnajuhtimise vahenditega, et muuta oma organisatsioon keskkonnasõbralikumaks.

Organisatsioonidel on võimalik tasuta portaaliga liituda, et saada ligipääs keskkonnajuhtimise headele näidetele, keskkonnasõbralikele toodetele ja teenustele. Samuti saavad portaaliga liituda erinevad organisatsioonid, kes koondavad keskkonnajuhtimise või -parendusega tegelevaid ettevõtteid.

Vaata portaali tutvustavat video.

22
apr.

Ökomärgise konverents 2. juunil

EKJA
Uudised

Keskkonnaministeerium korraldab koostöös Keskkonnaagentuuri ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindusega Eestis 2. juunil Tallinnas konverentsi „Ökomärgise taotlemine majutus-, restorani- ja konverentsiteenusega ettevõtetele”. Teabepäeva eesmärk on suurendada ettevõtjate teadlikkust ökomärgistest ja tutvustada taotlemise protseduure ning kriteeriumeid.

Päevakava ja info registreerimise kohta leiate Keskkonnaministeeriumi kodulehelt.

19
apr.

Euroopa Säästva Arengu Nädal 30.05-05.06

EKJA
Uudised

Mõtle, kuidas saaksid kaasa aidata jätkusuutlikule arengule Eestis ja maailmas. Korralda midagi täiesti uut või lingi juba kavandatud sündmus säästva arengu nädalaga, et tekitada rahvusvahelist kõlapinda ning meelitada rohkem huvilisi.
Registreeritav projekt või sündmus võib olla mistahes haakuvas valdkonnas: kultuur, heaolu, majandus, sotsiaalsfäär, keskkond, energeetika, ressursitõhusus vms.

Registreeru!
Pane oma üritus Euroopa kaardile ja registreeri nädala kodulehel.

Tegutse!
Korralda ja reklaami oma ettevõtmist Euroopa Säästva Arengu Nädala ESDW raames 30. mai – 5. juuni.
Uuri välja, millised sündmused toimuvad Sinu lähedal ja võta osa!

22
märts

13. aprillil EKJA üldkoosolek 2016 + seminar

EKJA
Uudised

13. aprillil toimub EKJA iga-aatane üldkoosolek, kus antakse ülevaade 2015. aasta tegevustest ning tutvustatakse 2016. aasta plaane.

Üldkoosolekule järgneb seminar energiamajanduse korralduse seaduse valguses. Ministeeriumi esindajad tutvustavad seaduse tagamaid ning samas tutvutatakse uusi rakenduvaid meetmeid, mis aitavad ettevõtetel paremini energia- ja ressursitõhususe nõudeid täita. Advokaadibüroo GLIMSTEDT esindaja annab ülevaate, millised on seadusest tulenevalt ettevõtete kohustused. Lisaks räägib Nordic Energy Solutions OÜ esindaja, mida on seni Eestis tehtud ressursi- ja energiatõhususe vallas. Seminaripäeva lõpetame näpunäidete ja aruteluga, kuidas ISO 14001 integreerida juurde veel energia- ja ressursitõhususe nõuded või hoopiski rakendada ISO 50001.

Seminari päevakava.

EKJA liikmetele on seminaril osalemine tasuta, teistele 40 EUR. Üldkoosolekule ja seminarile registreerimine kuni 8. aprillini. Palun täitke ankeet, mis asub SIIN.

08
dets.

Algas kandideerimine Aasta Keskkonnateo ja Aasta Keskkonnasõbraliku Ettevõtte tiitlile

EKJA
Uudised

Konkursi eesmärk on tunnustada neid, kes on oma tegude ja ettevõtmistega kõige enam panustanud keskkonna heaks, leidnud uudse lahenduse mõnele keskkonnaprobleemile või sidunud majanduse kasvatamise keskkonnahoiuga.

Keskkonnaministri Marko Pomerantsi sõnul aitab konkurss tunnustada häid tegusid ja tublisid ettevõtteid ning motiveerib teisi samuti keskkonna heaks panustama. „Ressursside piiratuse valguses on ettevõtete üha suurem keskkonnateadlikkus – ja sõbralikkus väga oluline aspekt,“ ütles Pomerants. „Häid keskkonnategusid võiks aga alati rohkem olla, sest üks tore projekt sel aastal võib järgmisel aastal tähendada veel nelja lisandumist.“

Parima 2015. aasta Keskkonnateo väljaselgitamisel saavad kaasa rääkida kõik, sest esitatud teod lähevad avalikule hääletusele Delfi portaalis. Keskkonnateo kategooriasse saavad kandidaate esitada kõik – teo autor, koostööpartnerid või lihtsalt tähelepanelikud Eesti inimesed, kellele oluline keskkonnategu silma on jäänud.

Keskkonnasõbralike ettevõtete tunnustamisel selgitatakse võitjad välja kolmes alamkategoorias (keskkonnajuhtimise, keskkonnasõbraliku toote ja/või teenuse pakkumise ning keskkonnasõbraliku tehnoloogilise protsessi juurutamise) ning antakse välja ka üldvõitja preemia. Üldvõitja auhinnaks on Keskkonnainvesteeringute Keskuse poolt välja pandud kuni 35 000 euro suurune preemia, mille toel saab välja valida keskkonnatulemuslikkuse või enesetäienduseks auhinna. Lisaks saavad kõik võitjad tunnustuse ning õiguse kasutada keskkonnamärgist oma infomaterjalidel ja enda teenuste või toodete reklaamimisel. Ühtlasi kaasneb võitjatele ja tunnustatutel võimalus pääseda üleeuroopalisele keskkonnaalasele konkursile.

Eelmisel aastal pälvis Aasta Keskkonnasõbraliku Ettevõtte üldvõidu AS Estonian Cell, kelle ressursisäästlik lahendus toota heitveest biogaasi järgib säästva arengu põhimõtteid. Aasta Keskkonnateo võitjapreemia läks jagamisele MTÜ Eesti Ornitoloogiaühingu ning SA Things vahel. Neist esimesele tõi võidu jäälinnuaasta. Algatuse eesmärk oli tutvustada jäälindu kui Eesti üht kaunimat lindu, täiendada teadmisi selle kaitsealuse liigi leviku, arvukuse ja elupaigavaliku kohta ning tõhustada tema kaitse korraldamist. Sihtasutust Things tunnustati aga kuhuviia.ee rakenduse eest, mis aitab inimestele jäätmetest lihtsamalt vabaneda.

Täpsem info konkursi kohta on leitav veebis http://www.keskkonnatunnustused.ee ning ka Facebookis Keskkonnatunnustused. Veebilehel saab täita ka osalemisankeeti.

Keskkonnateo kategoorias on ankeetide esitamise viimaseks päevaks
01. detsember 2015 ja keskkonnasõbraliku ettevõtte kategoorias 08. jaanuar 2016.

09
nov.

MKM-i korraldatavad koolitused suurettevõtetele energiaauditi läbiviimiseks

EKJA
Uudised

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium (MKM) on lõpetamas energiamajanduse korralduse seaduse (ENMAKS) väljatöötamist, mille nõuded mõjutavad ka Eestis tegutsevaid suurettevõtteid. Seadusest tulenev uus kohustus suurettevõtetele on ettevõttesisese regulaarse, iga 4 aasta tagant, <span “verdana”,sans-serif;=”” arial;´=””>energiaauditi läbiviimine, mis tuleneb Euroopa Liidu energiatõhususe direktiivi 2012/27/EL artiklist 8. Kohustuse esimene tähtaeg on kõige varasemalt 2016. a IV kvartal (6 kuud pärast ENMAKSi planeeritud jõustumist). MKMile kättesaadava informatsiooni alusel (äriregister), kuulub või võib kuuluda Teie ettevõte kohustatute hulka (vt juhendi Lisa 2).

Arvestades suurettevõtete suhteliselt suurt arvu (u 260), tänast energiateenuste turu suutlikkust (väike energiaaudiitorite arv – u 10) ning kohustuse tähtaja kriitilist iseloomu, pakub MKM välja kohustuse juurutamisel rakendada esimeseks tähtajaks võimalikult lihtsaid nõudeid läbiviidavatele energiaaudititele, milleks on ENMAKSi raames koostatud vabatahtlik <span “verdana”,sans-serif;=”” arial;´=””>lihtsustatud energiaauditi plaan.Lühidalt kirjeldatuna, on suurettevõtjal, kes soovib täita energiaauditi kohustuse lihtsustatud energiaauditi plaani järgi, vajalik täita etteantud energiavaatluse aruandevorm (vt juhendi Lisa 1) ning osaleda 20., 27. novembril või 4. detsembril (olenevalt tegevusalast) MKMi ja Keskkonnaministeeriumi poolt korraldataval energiatõhususe koolitusel.

MKM on koostanud detailse kohustust puudutava juhendi, sh milliseid ettevõtteid kohustus puudutab ning millised on kohustuse nõuded esimeseks tähtajaks (2016. a IV kv) ja 4 aasta pärast (5. detsember 2019). Lisaks tahame juhtida Teie tähelepanu asjaolule, et võrreldes varasemate teavitustega oleme oluliselt kergendanud nõudeid käesolevale kohustusele, sh pikendanud kohustuse tähtaega. Käesolevas juhendis olevad nõuded ühtivad ENMAKSi viimase versiooniga. Kui ettevõtja ei planeeri iseseisvalt energiaauditi läbiviimist, loodame suurettevõtjate aktiivsele osavõtule lihtsustatud energiaauditi plaanist – mille eesmärgiks on riigi huvi aidata suurettevõtjaid kohustuse täitmisel esimeseks tähtajaks. Nimetatud juhend ja kogu vajaminev materjal, on leitav MKMi kodulehelt:

https://www.mkm.ee/sites/default/files/151029_suurettevotja_energiaauditi_kohustuse_juhend_koolituse_kutse_aruande_vorm.pdf

Täiendava informatsiooni saamiseks ning (lihtsustatud energiaauditi plaani) energiatõhususe koolitusele registreerimiseks, palume pöörduda: enmaks@mkm.ee

21
sept.

Koolitus „ISO 14001 standardi uue versiooni muudatused“ – 19.oktoobril

EKJA
Uudised

5. septembril 2015 avaldati ISO 14001 standardi uus versioon. Standardite uutele versioonidele üleminekuks on ettevõtetele ette nähtud 3-aastane üleminekuperiood. Seega peavad kõik sertifitseeritud keskkonnajuhtimissüsteemiga organisatsioonid hoolitsema selle eest, et hiljemalt 2018. aasta septembriks vastaks nende juhtimissüsteem uue standardi nõuetele. Käesoleva koolituse eesmärk on anda ülevaade ISO 14001:2015 standardi uutest nõuetest ning valmistada ettevõtted ette oma juhtimissüsteemi uuendamiseks.

Koolituse aeg: esmaspäev, 19. oktoober 2015, kell 13.00-16.15

Koht: Keskkonnaministeerium, I korruse seminarisaal (Narva mnt 7, Tallinn)

PÄEVAKAVA

13:00-13.10 ISO juhtimissüsteemide standardite uus struktuur (High Level Structure)

13:30-14:30 ISO14001:2015 ülesehitus, uued mõisted – organisatsiooni kontekst, huvipooled, riskianalüüs

14:30- 14:45 Kohvipaus

14:45-16:00 ISO14001:2015 nõuded võrreldes ISO14001:2004 versiooniga

16:00-16:15 Üleminekureeglid

Koolitaja: Alar Sistok, Bureau Veritas Certification osakonna juhataja Koolituse hind: 40 eur + km. Hind sisaldab koolitusmaterjale ja kohvipausi.EKJA liikmetele on koolitus tasuta.

Koolitusele registreerumine: ekja@ekja.ee

 

27
apr.

Loe EKJA seminari meediakajastusi

EKJA
Uudised

22.aprillil toimus EKJA seminar „Aktuaalset keskkonnaõiguse valdkonnas 2015. aastal – pakendite auditeerimine ning uued ruumilise planeerimise ja keskkonnamõju hindamise reeglid“, mis korraldati koostöös advokaadibürooga Glimstedt.

Seminaril anti ülevaade kolmest olulisest keskkonnavaldkonna teemast, mis mõjutavad iga ettevõtjat. Kajastati 2015. aasta juulis jõustuvat planeerimise ja ehitusalast regulatsiooni. Räägiti sellest, mida peaks iga ettevõtja pakendialasest regulatsioonist teadma ja mis on pakendiaruande auditeerimine. Lisaks räägiti ka ettevõtja jaoks olulistest keskkonnamõju hindamise muudatustest, mis jõustuvad samuti selle aasta juulikuus.

Seminari meediakajastused on kättesaadavad alljärgnevatel linkidel:

Harri Moora: pakendiettevõtete huvi kontrollida taaskasutusorganisatsioonide tegevust on väike

Audiitor: paljud ettevõtted ei teagi kohustusest pakendiaruandeid auditeerida

Uus seadus ei nõua planeeringute koostamisel enam avaliku arutelu korraldamist

Uues ehitusseadustikus ehitusgarantiil enam kohta pole

Uus ehitusseadus nõuab ka tapeedi kleepimisele projekti

23
märts

EKJA liikmetega metsa istutama!

EKJA
Uudised

Oma tegevusest põhjustatud CO2 heitmete kompenseerimiseks korraldab EKJA igal kevadel metsa istutamise talgud.

21.aprillil lähevad EKJA liikmed ning SEI Tallinna töötajad ühiselt metsa istutama.

Istutatakse kas Adila külas, Kohila vallas või Kelba külas, Rapla vallas.

Osalema oodatakse nii EKJA liikmeid kui ka nende pereliikmeid.

Lisainformatsiooni saab ning oma osalemissoovist andke teada: ekja@ekja.ee

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...